Magtsnak – Uge 3 – Vermund, Tendenser, Embedsghostwriters og ugen der gik

Vi er dykket ned i første sæsons afsnit af Magtsnak. Vi ser på, hvad det betyder digitalt, at Pernille Vermund går som formand, vi ser på tre ting, som kommunikatøren på tværs af medier skal holde øje med i det nye år. Og så har vi følgende på tapetet:

Influencing gone wrong. Ugens Svar igen igen er til debat, når Atlantis Rejser vælger at sætte et par influencers på plads. Vi dykker ned i sagen.

Må ministre få hjælp fra ministeriet til deres egne personlige sociale medier? Må man have en ghostwriter? En taleskriver? Der er opstået diskussion om det er magtmisbrug, når ministre får skrevet social media-posts for skattekroner. Hvad er op og ned?

Vi glæder os til samarbejdet. Den mest intetsigende sætning, du kan skrive som lobbyorganisation for at byde en minister op til dans. Vi ser på hvem der kan og er hotte, og hvem der er idéforladte og er notte.

Kan journalister ikke finde ud af Social media-tal? Åbenbart ikke. Vi giver journalister et crash-kursus, når de skriver dumme historier om TikTok-visninger. 

Og så ser vi på to kampagner, der foregik hen over julen, hvor du kan enten være med til at slukke for Danmark eller blive efterretningsofficer hos FE.

Vores kurser
Skal du være mediedirigent i fremtidens kommunikationsafdeling? På to dage sammen med Kommunikationsforum viser vi dig vejen.
22. oktober, 2026

Kosmopol
Fiolstræde 44
1771 København K

Vil du have styr på de mest brugte sociale medier og opdateret din AI-værktøjskasse samtidig? På to dage den 2. og 3. november 2026 gennemfører vi på et højt niveau to dages kursus i interesseorganisationers brug af LinkedIn, Facebook, Instagram, TikTok, YouTube, X og BlueSky med de bedste AI-værktøjer oveni.
2. november, 2026

Klub
Linnésgade 25
1361 København

Bruger du allerede AI som f.eks. ChatGPT – men ved, at du kun udnytter en brøkdel af potentialet og skal du mestre AI på et niveau, hvor du kan implementere det for hele din organisation? Dette to-dages kursus er for dig, der allerede har prøvet AI – fx ChatGPT – men som mangler at bruge AI langt mere målrettet og professionelt.
9. november, 2026

Klub
Linnesgade 25

København

Sådan laver du en kommunikationsstrategi
Løbende netværk for kommunikationschefer og kommunikationsansvarlige. Du har måske allerede fået uddannelse eller rådgivning fra Elberth Kommunikation – nu vil du bare gerne vide, hvad der er nyt, og hvordan du stadig holder dig opdateret med viden på digitale, sociale medier og AI, når det skal bruges i tværmedial kommunikation.
16. november, 2026

Klub
Linnesgade 25
København K

Vil du have styr på de mest brugte sociale medier og opdateret din AI-værktøjskasse samtidig? På to dage den 5. januar og 6. januar 2027 gennemfører vi på et højt niveau to dages kursus i interesseorganisationers brug af LinkedIn, Facebook, Instagram, TikTok, YouTube, X og BlueSky med de bedste AI-værktøjer oveni.
5. januar, 2027

Klub
Linnésgade 25
1361 København

Bruger du allerede AI som f.eks. ChatGPT – men ved, at du kun udnytter en brøkdel af potentialet og skal du mestre AI på et niveau, hvor du kan implementere det for hele din organisation? Dette to-dages kursus er for dig, der allerede har prøvet AI – fx ChatGPT – men som mangler at bruge AI langt mere målrettet og professionelt.
7. januar, 2027

Klub
Linnesgade 25

København

Søgning